Deride Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Deride Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Deride Beyaz Leke, Deride oluşan beyaz lekeler kişinin sosyal yaşamını ve kendi iç psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Deride oluşan bu beyaz lekelerin sebebi genel olarak cilt pigmentasyonu ya da ten rengi bozukluğu olmaktadır. Deri hücrelerinin kendine has ürettiği bir renk maddesi vardır ve bu maddeye melanin adı verilmektedir. Bu deri hücrelerine herhangi bir zarar gelmesi durumunda ise bu zarar melanin üretimi engellenmekte ya da melanin üretimine müdahale etmektedir. Bunun sonucunda da deri pigmentinin düzensizleşmesine neden olmakta ve bunun sonucunda da istemsiz olarak deri üzerinde beyaz lekeler meydana gelmektedir. Cilt üzerinde bu şekilde bir duruma sebep olacak bazı nedenler bulunmaktadır.

Ciltte Beyaz Leke Oluşmasına Sebep Olan Etkenler
  • Vitiligo: Deri üzerinde beyaz lekeler oluşmasına sebep olan kahverengi cilt pigmentasyon kaybı oluşması ile karakterize olan bir hastalık türü olan Vitiligo, kahverengi pigment üretimini sağlayan hücrelerin tahribe uğramanın sonucunda ortaya çıkmaktadır ve bu kahverengi pigmentlere melanosit adı verilmektedir. Bu durumda oluşan beyaz lekelerin boyutu ve şekli düzensiz olup, hastalarda cilt üzerindi bir hissizlik durumu görülmemektedir. Bu lekeler genellikle yüz, dirsek, el, ayak ve genital bölgede görülmekte olup, böyle bir durumun gözlenmesi halinde bir cilt muayenesinin yapılmasının ardından tedavi yöntemlerine geçilmesi gerekmektedir. Vitiligo hastalığının belirtileri oluştu andan itibaren en kısa süre içerisinde tedaviye başlanmalıdır, çünkü bu hastalığın tedavisi oldukça zor olabilmektedir. Vitiligo hastalığının tedavisinde ilk seçenek, Uzman bir dermatolog tarafından, kortikosteroid kremler, bağışıklık bastırıcı kremler ve diğer topikal ilaçların kullanımı ile eşit değerde olan fototerapi uygulanmasıdır ve bu uygulama ultraviyole ışık uygulamasını temel almaktadır. Bu hastalığın başlangıcından itibaren Uzman bir doktora başvurulmaz ve gerekli önlemlerin alınması göz ardı edilir ise tedavi daha da güç hale gelebilmekte ve farklı tedavi uygulamalarını gerektirebilmektedir.
  • Nevus Depigmentozus: bu hastalıkta tıpkı Vitiligo gibi melanosit hücrelerin normalin dışında seyretmesine sebep olmaktadır ancak, bu sorun statik ve ilerleyici bir sorun olmamaktadır. Nevus depigmentozus hastalığının belirtilerinin başında, vücudun belirli bazı bölümlerinde boya sıçraması gibi belirtilerin oluşması olmaktadır ve hastaların 5'te 1'inde bu durum doğum ile oluşmakta ya da fark edilmektedir. Bunun yanı sıra bu hastalık, kişide daha sonra da ortaya çıkabilmektedir. Nevus depigmentozus hastalığında çıkan lekelerin bulunduğu yerdeki kıllar ya renksiz ya da beyaz olmaktadır ve günümüzde bu rahatsızlık için bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.
  • İdiopatik Guttate Hipomelanozu: İdiopatik guttate hipomelanozunda pigmentasyon eksikliği olmasının sonucunda oluşan ve melanositlerde belirgin bir azalma olması durumunda oluşan beyaz lekeler, kişinin ön baldırında ve ön kolunda belirgin olmaktadır ve böyle bir durumda melanositlerde belirgin bir azalma vardır. Bu hastalıkta büyük oranda etkili olan durum genetik yatkınlıktır. Bu hastalıkta en fazla risk altında olan kişiler beyaz tenli olan kişilerdir ancak, bu hastalık koyu tenli kişilerde de görülebilmektedir. Bu rahatsızlığın belirtileri ise beyaz lekelenmeler olup, bu lekelenmeler an fazla baldır bölgesinde ve kolun ön kısmında olmaktadır. Bunun yanı sıra bu lekeler, yüz, boyun ve omuz bölgelerinde de oluşabilmektedir. Genellikle 2 ile 5 mm çapında olan bu lekeler, düz ya da pullu bir şekilde kendini gösterebilmektedir ve lekelerin çok küçük olmasından dolayı tedavi aranmamakta olmasının yanı sıra, bu rahatsızlığın oluşması durumunda kriyoterapi, topikal steroidler, greft ve sınırlandırılmış yüzeysel dermaprazyon yapılabilmektedir.
Diğer Sebepler
  • Hale lekeleri: Genel olarak çocuklarda ortaya çıkan bu sorun bağışıklık sisteminden kaynaklanabilmekte ya da cilt hasarı sebebi ile ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca, bu rahatsızlığın bir tedavisi olmadığı gibi, zaman içerisinde kendiliğinden düzelebilmektedir.
  • Pityriasis Alba: Genellikle çocuk ve gençleri etkileyen bu rahatsızlıkta beyaz lekelerin yapısı kuru ve pullu olmakla birlikte, bazen de kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Deride Beyaz Leke Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cilt Lekeleri ve Temizlenmesi

Cilt Lekeleri ve Temizlenmesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Gelmesi

Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Gelmesi

Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Lekelerine Çözüm

Sivilce Lekelerine Çözüm

Dişte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Dişte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacaktaki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Bacaktaki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Güncel

Tırnak Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi