Gebelikte Cilt Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Cilt Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte cilt lekeleri, Hamilelik lekesi olarak da adlandırılan Melasma sorunu, en çok kadınlarda ve genellikle yüz bölgesinde oluşur. Yüz bölgesinde en çok yanaklar, alın ve üst dudakta, yüz dışında ise boyun, göğüs ortası, göbek orta hat ve kolun dış yan yüzeyinde görülür. Etkenler kadınlık hormonları olan östrojen, progesteron ve güneş olmaktadır. Hamilelik boyunca kadınların birçoğunda fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Gebelik boyunca kadınların hormonlarında büyük artış olduğu için özellikle yüz bölgelerinde lekeler meydana gelir. Özellikle östrojen hormonunun artması derinin renklenmesini sağlayan pigmentleri etkilediği için cilt lekeleri oluşmaktadır. Yüzde oluşan bu lekeler genelde gebeliğin beşinci ayından sonra ortaya çıkar. Gebelik döneminde kadınlık hormonlarının yükselmesi ile doğal olarak cildin güneş görmediği alanlarda da koyulaşır.

Gebelikte cilt lekeleri için alınacak önlemler nelerdir?

Fakat güneş gören bölgelerde oluşan lekelenmeler, güneş görmeyen bölgelerin aksine gebelik sonrası düzelmezler. Gebelik dönemi cilt lekelerinden kurtulmak için, özellikle güneş ışığına çıkmamamız gerekmektedir. Güneş ışığı, ciltteki pigmentasyonu arttırarak kalıcı gebelik lekelerine sebep olabilir. Beyaz tenli bayanlarda ve sarışınlarda gebelikte cilt lekeleri oluşum ihtimali çok yüksektir. Anne adaylarının güneş altında çok fazla durmamaları gerekmektedir. Hamilelik boyunca anne adaylarının hormonlarının artış göstermesi cildi dış etkenlere karşı daha dirençsiz hale getirir. Bu yüzden çok fazla güneş ışığına maruz kalınmaması gerekir. Ayrıca anne adaylarının güneş ışınlarından korunmak için yüksek faktörlü ve kaliteli bir güneş kremi kullanmasında fayda vardır.

Hamilelik maskesi denmesine rağmen melasma sadece gebelerde görülen bir sorun değildir. Doğum kontrol hapı kullananlar, cildi güneşe duyarlı hale getiren maddeler içeren kozmetik ürünlerinin kullanılması da benzer sorunları tetikleyebilir. Bazen üst dudağa yapılan ağda sonrası lekelenme olabilir.

Gebelik cilt lekelerinin oluştuktan sonra, genel hali kış aylarında güneşin etkisi azaldığı için, lekelerin renginde açılma ve boyutlarında küçülme görülür. Yaz aylarında var olan lekelerde tekrar koyulaşma ve yanında yeni alanlarda da lekeler oluşabilir.

Gebelik cilt lekeleri için uygulanan tedaviler

Kozmetik olarak birçok kadının tedavi için farklı yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemler renk açıcı kremler, doğal olarak hazırlanan bazı karışımların kullanılması ve güneş koruyucu kremler, kimyasal peeling, lazer tedavisi, dermabrasyon gibi gebelikte cilt lekelerinde uygulanan tadavilerdir. Fakat bu tekniklerin çoğu lekelerde geçici bir düzelme yapar. Daha sonra koruma devam ettirilmez ise lekelerde yeniden koyulaşma olabilir. Uzmanlar tarafından önerilen kremlerde çok etkili olmaktadır. Gebelik boyunca yüzde oluşan lekeler için ilgili doktorlar tarafından önerilen kremler ciltte leke oluşumunu kısmen engellemektedir. Eğer hamileyken lekeler oluştuktan sonra, bu kremler kullanılırsa lekelerin geçme süresi kısalmaktadır. Yüzde oluşan lekelerden kurtulmak için doğal yöntemlerden de faydalanabiliriz.

Zencefil, tarçın ve yumurta akını karıştırarak hazırlanan karışım ile gebelikte cilt lekelerinin oluşumunu engellemekle birlikte oluşan lekelerin ortadan kaldırılmasını da sağlar. Bu karışımın yüzdeki lekelere sürülmesi ve yaklaşık olarak yarım saat bekledikten sonra ılık bol suyla yıkanması yeterlidir. Bu konulara dikkat edildiğinde gebelik boyunca artan hormonlardan kaynaklanan yüz lekelerinin oluşma ihtimali büyük oranda düşmektedir. Gebelikte cilt lekelerini birkaç önemli noktaya dikkat ederek minimum düzeye indirebilir veya lekelerin oluşmasını tamamen engellemek mümkündür.

Gebelikte Cilt Lekeleri Yorumları

soru

Hamilelikte oluşan cilt lekeleri

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Hamilelikte oluşan cilt lekeleri için önereceğim bir bakım yöntemi var; taze sıkılmış limon suyunu, 4 adet çileği ezerek karıştırın ve temiz olan cildinize uygulayın. 20 dk kadar yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu karışımı lekeli olan alanlar üzerine uygulayabilirsiniz.

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Hamilelikte oluşan cilt lekeleri, limon suyu ve çilek karışımı öneriniz oldukça ilginç ve doğal bir yöntem gibi görünüyor. Ancak, bazı kişilerin ciltleri bu tür asidik maddelere karşı duyarlı olabilir. Bu nedenle, kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölgesinde test etmeniz iyi olacaktır. Tavsiyeniz için teşekkürler!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Bacaktaki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Bacaktaki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Gebelikte Kahverengi Leke

Gebelikte Kahverengi Leke

Bebeklerde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Yüzde Kırmızı Lekeler

Bebeklerde Yüzde Kırmızı Lekeler

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6