Dişteki Sarı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi
25 Haziran 2024

Dişteki Sarı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Dişteki Sarı Lekeler

Dişleriniz zamanla grileşmiş veya sarı lekeler yüzünden beyazlığını kaybetmiş olabilir. Bu duruma neden olan birçok etken vardır. Aşırı çay ve kahve tüketimi, sigara kullanımı, gazlı içecekler ve hatta gargaralar bile diş lekelerine yol açabilir. Diş lekelerini durdurmak ve dişleri beyazlatmak mümkündür. Ancak oldukça uzun ve ileri derecede olan lekeler veya sararmaların düzeltilmesi için diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Daha hafif sararma ve lekelenmeleri ise evde kendiniz kolayca geçirebilirsiniz. Diş lekelerinin oluşmasını durdurmak için sigarayı bırakmanız ve çay-kahve tüketimini azaltmanız çok önemlidir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerinizi beyazlatmak için eczanelerde satılan bazı beyazlatma ilaçlarını ya da macunlarını kullanmayı deneyebilirsiniz. Diş hekiminizden karbamid-peroksit uygulaması isterseniz, dişlerinizdeki derin lekelerden 15-20 dakika içinde kurtulmanız mümkündür. Eğer çay-kahve tüketiminden kaynaklı diş lekeleriniz ya da sararma varsa, karbon-peroksit içeren jellerle dişlerinizi fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Eczaneden alacağınız peroksit bazlı bir jel ile kaplanmış diş beyazlatma şeritlerini rahatça kullanabilirsiniz. Bu şeritleri bir hafta boyunca günde 10 dakika kullanmanız yeterli olacaktır. Şeritler kullanmaya başladığınız andan itibaren birkaç gün içinde etkisini gösterecektir ve bu etki yaklaşık bir yıl boyunca devam eder.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Biraz kabartma tozuyla dişlerinizi fırçalamanız, diş beyazlatma konusunda çok eski ve etkili bir çözümdür. Adaçayı da iyi bir diş beyazlatma ürünüdür. Fırçanızı önce suya, sonra iyice parçalayıp toz haline getirdiğiniz adaçayına batırarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu işlemi her gece yatmadan önce tekrarlayın. Limon kabuğunu kesip dişlerinizi iyice ovmak da etkili bir yöntemdir. Bu işlemi düzenli olarak her gün uygulayın. Hatta her çay-kahve içiminden sonra bu işlemi uygulamanız daha faydalı olacaktır.

Taze ceviz yaprağı ile diş etlerinize değdirmeden sadece dişlerinizi iyice ovun ve ardından dişlerinizi fırçalayın. Tüm diş lekelerinin geçtiğini ve dişlerinizin beyazladığını göreceksiniz. Karbonat ve tarçın karışımı ile dişlerinizi fırçalamak dişlerinizi beyazlatmak için etkili bir yöntemdir. Bir çay kaşığı karbonat, yarım limon suyu ve iki damla zeytinyağını bir kapta karıştırın ve fırçanızı bu karışıma batırarak iyice fırçalayın. Dişlerinizdeki sigaradan kaynaklanan sarılıklardan kurtulursunuz. Haftada bir gün yetişmiş bir çileğe fırçanızı batırıp dişlerinizi fırçalayın; bu hem ağzınızın güzel kokmasını sağlar hem de dişlerinizi parlatır.

Ekstra Bilgiler

Dişlerinizi beyazlatırken diş minesine zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Diş minesinin zarar görmesi diş hassasiyetine ve uzun vadede diş problemlerine yol açabilir. Ayrıca, diş beyazlatma işlemleri sonrasında dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak ve diş ipi kullanarak ağız hijyenine dikkat etmelisiniz. Diş hekiminize düzenli olarak gitmek ve profesyonel temizlik yaptırmak da dişlerinizin sağlıklı ve beyaz kalmasına yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Gebelikte Leke Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Leke Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Leke Kapatıcının Etkileri

Leke Kapatıcının Etkileri

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi