Dişlerde Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?
06 Temmuz 2024

Dişlerde Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

Dişlerde Sigara Lekesi Nasıl Çıkar

Günümüzde birçok kişinin sigara tiryakisi olduğu bilinir ve bu nedenle sigara içen kişilerin dişlerinde zamanla lekeler oluşmaktadır. Bu lekeler oluşmadan önlem alınmalıdır. Dişlerde sigara lekesi bir anda ortaya çıkmaz; zaman içinde, özellikle çay ve kahve tüketimiyle birlikte sigara içen kişilerde daha fazla diş lekesi olmaktadır. Sigara kullanan kişilerin yalnızca dişlerini fırçalamaları, dişte oluşan sigara lekesini çıkartmaz. Zaman içinde oluşan sigara ve nikotin lekeleri, kişilerde oldukça çirkin bir görüntü oluşturur. Fakat bazı insanlar buna aldırmazken, bazıları daha sağlıklı bir görüntü elde etmek için önlem alır. Dişlerde oluşan sigara lekesi, ayrıca kötü kokular oluşmasına da sebep olmaktadır. Kişiler, sağlık açısından önemli olan sigara lekelerinin zamanla ciddi sorunlar oluşturmasını önlemek ve dişlerde oluşan lekelerin çıkarılmasına özen göstermelidirler.

Diş Bakımı ve Özel Ürünler

Sigara içen ve gerçek anlamda tiryaki olan kişilerin, gün içinde yapacakları diş bakımı daha özenli ve sık olmalıdır. Dişlerde sigara lekesi, ağız içi bakımı yapılmazsa zamanla dişlerin çürümesine ve kaybedilmesine neden olur. Ayrıca, sigara içenler için özel üretilmiş diş macunları vardır. Bu özel diş macunları, dişte oluşan sigara lekelerinin çıkmasına yardımcı olma özelliği taşır. Düzenli kullanıldığında faydası görülür ve ayrıca ağız içi gargaralar da kullanılarak lekelerin çıkarılmasına yardımcı olur. Normal diş macunları, sigaranın ve nikotinin oluşturduğu lekelerde etkili değildir.

Diş Lekelerini Çıkarmak iÇin Öneriler

Bakımlı dişlerle gülücükler saçmak herkesin isteğidir. Fakat günümüzde sigara içen kişilerin sayısı artmaktadır. Bu durumda, dişlerde sigara lekeleri oluşarak zamanla yer yapmaktadır. Günlük olarak her sigara içildikten sonra diş fırçalanmalı veya gargara yapılmalıdır. Sigara içen kişilerin dişlerine daha iyi bakmaları ve temiz tutmaları gerekir. Bunun yanı sıra, diş doktoruna düzenli gidilerek diş taşı temizliği yaptırılmalıdır. Dişlerdeki sigara lekelerini diş doktorunun yapacağı basit bir işlemle temizlemek mümkündür. Diş üzerine uygulanan özel bir macun yardımıyla sigara içenlerde oluşan nikotin lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olunur. Bu işlemin ardından lekeler çıkmıyorsa, kişilerin dişlerinde çürükler oluşmuş olabilir.

Günlük Diş Bakımı ve Diş Kalemi

Gün içinde yemeklerden sonra diş temizliği yapılarak dişlerde oluşacak lekelerin önüne geçilebilir. Diş ipi kullanılması da lekelerin ve çürüklerin oluşmasını engeller. Dişlerde sigara lekesinin çıkmasına yardımcı olan bir başka ürünse diş kalemidir. Diş kalemi oldukça etkili bir yöntemdir ve çok kısa sürede dişlerdeki lekeleri çıkarır. Diş kalemini, ağız içinde protez dişi olmayan kişiler kullanmaktadır. Diş beyazlatma kalemi, içindeki özel jeliyle etkili bir diş temizliği ve leke çıkarması sağlar. Bu uygulanan bakımda, sigaradan oluşan lekelerin çıkması kolaylaşmaktadır.

Ekstra Önlemler ve Profesyonel Yardım

Sigara lekelerinin önüne geçmek için sigara tüketimini azaltmak veya bırakmak en etkili yöntemdir. Bunun yanı sıra, profesyonel diş beyazlatma tedavileri de düşünülebilir. Klinik ortamda yapılan bu tedaviler, dişlerdeki lekelerin tamamen çıkartılmasına ve daha beyaz bir görünüme kavuşulmasına yardımcı olur. Ayrıca, dişlerinizi temiz tutmak için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmek, lekelerin ve diş problemlerinin önüne geçmek için önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nazlı

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba ben yıllarca sigara kullandım bu sebepten dolayı dişlerim de sararma meydana geldi. Her gün düzenli olarak fırçalasam da dişlerimde ki sararma geçmedi. Sigaradan dolayı oluşan diş sararmasının geçmesi için ne yapmam gerekiyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, sigaradan kaynaklanan diş sararmasını azaltmak için profesyonel diş temizliği yaptırmanız faydalı olabilir. Diş hekiminiz, diş taşlarını ve lekeleri temizleyerek dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlayabilir. Ayrıca, beyazlatma tedavileri de etkili olabilir. Sigara kullanımını bırakmak, dişlerinizin yeniden sararmasını önlemek için önemlidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Kahverengi Leke

Gebelikte Kahverengi Leke

Sırttaki Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Sırttaki Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Yüzde Kırmızı Lekeler

Bebeklerde Yüzde Kırmızı Lekeler

Güncel

Vücutta Mantar Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Mantar Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi