Vücuttaki Kahverengi Lekeler Belirtileri ve Tedavisi
08 Temmuz 2024

Vücuttaki Kahverengi Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Kahverengi Lekeler

Vücutta oluşan kahverengi lekeler genellikle ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez. Ancak, estetik kaygılar nedeniyle birçok kişi bu lekelerden rahatsız olabilir ve bunlardan kurtulmanın yollarını arar. Kahverengi lekeler, eller, yüz, bacaklar ve sırt başta olmak üzere vücudun her yerinde görülebilir.

Kahverengi Lekelerin Sebepleri

Vücutta kahverengi lekeler ve renk bozuklukları genellikle yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelir. Bu durum, deri hücrelerinde bulunan melanin pigmentinin birikiminin artmasıyla oluşur. Tıpta bu durum "Ephelis" olarak adlandırılır. Halk arasında ise yaşlılık lekesi, karaciğer lekesi ve güneş lekesi olarak bilinir.

Vücut, güneşin zararlı ışınlarından korunabilmek için hücrelerde fazla miktarda melanin salgılar. Melanin, cilde rengini veren bir pigmenttir ve bazı bölgelerde daha yoğun birikerek kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur. Bu lekeler genellikle zararsızdır ancak genç yaşlarda ortaya çıktığında bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Çillenme, melasma ve karaciğer hastalıkları gibi durumlar bu tür lekelerin oluşmasına neden olabilir. 50 yaş altındaki kişiler, güneşe fazla maruz kalmamalarına rağmen vücutlarında kalıcı kahverengi lekeler fark ediyorlarsa, mutlaka bir uzmana danışarak bu lekelerin neden kaynaklandığını araştırmalıdır.

Kahverengi Lekelerin Tedavi Yöntemleri

Leke Giderici Maske:

Kahverengi lekeler için evde leke giderici maske hazırlanabilir. Bunun için:
  • Yarım çay bardağı elma sirkesi
  • 1 orta boy kuru soğan
Kuru soğan rendelenip suyu sıkılır. Soğanın suyu bir kabın içine alınarak üzerine yarım çay bardağı elma sirkesi eklenip karıştırılır. Hazırlanan karışım, kahverengi leke olan bölgelere sürülerek 10 dakika bekletilir ve ardından yıkanır. Haftada bir defa uygulandığında etkili sonuçlar alınabilir.

Leke Açıcı Krem:

Bir tane yumurta kabuğu iyice ezilir. Üzerine 1 çay kaşığı vazelin ve 1 çay kaşığı karbonat eklenir. Homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra elde edilen karışım vücuda masaj yaparak sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Haftada bir defa uygulanarak kahverengi lekelerden kurtulmak mümkün olabilir.

Kahverengi Lekeler İçin Maske:

1 çorba kaşığı yoğurt, 3 damla limon suyu, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı zeytinyağı bir kabın içine alınarak homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım, kahverengi lekelerin üzerine sürülüp kuruması beklenir. Maske kuruduktan sonra hafif ovalanarak yıkanır ve ardından soğuk su ile şok etkisi yaratılarak vücut kurulanır. Haftada iki defa uygulandığında başarılı sonuçlar alınabilir.

Vücutta Kahverengi Lekeler İçin Kullanılan Kremler

Clinique Even Better:

Bu krem, vücut lekeleri üzerinde oldukça etkili olup, özellikle güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayarak kahverengi lekelerin oluşumunu önler. Kullanıma başladıktan bir ay sonra kahverengi lekelerin azaldığı gözle görülür şekilde fark edilebilir.

Tretin Cilt Lekesi Kremi:

Vücut lekeleri için en sık kullanılan kremlerden biridir. Bu krem, cildi soyarak ölü hücrelerden arındırır. Cildi soyduğu için gece kullanımı tavsiye edilir. Krem sürüldükten sonra güneşe çıkılması durumunda zararlı olabilir.

Physicians Formula:

Bu krem, cilt rengini dengeleme özelliğine sahiptir ve cildin yenilenmesini sağlar. Yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri ve koyu lekelere karşı oldukça etkilidir.

Dermaderm Leke Giderici Krem:

Bu krem, bitkisel malzemelerden oluşur ve sivilce lekesi, güneş lekeleri ile kahverengi lekelerin yok edilmesi için kullanılır. 6 ay süreyle düzenli kullanıldığında gözle görülür fark yaratır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vücutta beyaz Lekeler Neden Olur?

Vücutta beyaz Lekeler Neden Olur?

Kırmızı Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Kırmızı Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Leke Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Leke Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dilde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Bacaktaki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Bacaktaki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Güncel

İbrahim Saraçoğlu Sivilce Lekeleri

İbrahim Saraçoğlu Sivilce Lekeleri

Güncel

Yüzde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dişte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Dişte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi