Cilt Lekeleri ve Temizlenmesi
25 Haziran 2024

Cilt Lekeleri ve Temizlenmesi

Leke

En basitinden güneş ışınlarından kaynaklanan lekeler, bazen de vücudumuzda oluşan bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Vücutta leke oluşmasına neden olabilecek rahatsızlıkların en bilinenleri arasında karaciğer hastalıkları, tiroit hastalıkları, kan değerlerindeki değişim, demir metabolizmasındaki bozukluklar ve böbrek üstü bezi hastalıkları sayılabilir. Ayrıca mantar, vitiligo, sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları da leke oluşumuna neden olabilir. Bazı durumlarda vitamin eksiklikleri bile leke oluşumuna yol açabilir. Leke, vücudun her yerinde, ciltte hatta göz gibi organlarda ortaya çıkabilir. Bu yüzden vücut lekelerinin bir uzman tarafından değerlendirilmesinde her zaman yarar vardır. Bazen bir hastalığın erken aşamada teşhis edilmesinde bu değerlendirme büyük rol oynayabilir.

Leke Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Vitiligo Lekeleri:

Vitiligo hastalığı nedeniyle oluşan lekeler tebeşir beyazına yakın tonda meydana gelir. Nedeni, cilde renk veren hücrelerin yok olmasıdır. Bazı hastalarda leke tek olarak, bazılarında ise farklı bölgelerde birden fazla sayıda oluşabilir. Bu hastalık, anemi, şeker, tiroidit ve Addison gibi hastalıklarla birlikte de gelişebilir.

Beyaz Leke (Vücut Mantarı):

Ciltte oluşan beyaz lekeler kazındıkça kepeklenme etkisi gösteriyorsa, bunların nedeni vücut mantarı olabilir. Bazı mantar lezyonları kollarda, karın ve göğüste yerleşirken, bazıları vücuda yayılım gösterebilir. Lekeler, küçük mercimek tanesinden başlayarak daha büyük boyutlara ulaşabilir.

Sarı Leke (Sarılık):

Safra kesesindeki safranın akışı çeşitli sebeplerle engellenirse ya da karaciğerde mikroplardan kaynaklı hasar gelişirse böyle sarı leke oluşumları ortaya çıkabilir. Kandaki bilirubin maddesinin artışı nedeniyle bu sarı lekeler oluşur. Buna kaşıntı ve yaralar da eşlik edebilir.

Pembe Kırmızı Leke (Kurdeşen):

Ciltte 24 saatlik sürede oluşan ve kaybolan kırmızı pembe leke, ilaveten kaşıntı ve kabarma gibi etkiler kurdeşen denilen hastalığın bir etkisi olabilir. Bu lekelerin oluşması ciltteki kan damarlarından etrafa yayılan geçici plazma sıvısından kaynaklanır.

Kırmızı Leke (Vücut Mantarı):

Erişkinlerde görülen kırmızı leke genellikle vücut mantarı nedeniyle oluşur. Toprak, hayvan veya insan gibi enfekte olan kişilerle temas sonucunda bulaşan bu rahatsızlıkta lekeler keskin sınırlı olur, genişledikçe orta kısmı normalleşmeye başlar.

Pembemsi Leke (Gül Hastalığı):

Vücutta cilt çizgileriyle paralel oluşan pembemsi lekeler gül hastalığı nedeniyle olabilir. Döküntü olmadan bir süre önce vücutta ilk leke belirir. Ardından lekeler yayılma gösterir.

Sedef Beyazı, Gümüş Leke (Sedef Hastalığı):

Sedef hastalığı nedeniyle oluşan lekelerin görünümü kepekli, gümüş, sedef beyazı renkli olup, kızardığında ise biftek kırmızısı gibi belirgin olur. Genellikle saçlı deride, dirsek, ense ve diz gibi bölgelerde bu tür lekeler görülebilir.

Mor Mavi Leke (Kalp Hastalıkları):

Bu tür lekelerin nedeni genellikle kalp hastalıklarıdır. Genellikle parmak uçları, dudak, dil ve burun ucu gibi vücudun uç bölgelerinde mor mavi lekeler oluşur. Kalp yetmezliği nedeniyle oluşanlarda cilt rengi gri mavi ve terli bir yapıda olur.

Mor Leke (KOAH Hastalığı):

Bu hastalık oksijenlenmeyi bozduğu için, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak daha çok dudaklar ve etrafında mor leke meydana gelir.

Travma Lekeleri:

Çarpma ve darbe gibi travmalar nedeniyle oluşan vücut lekesi mor renkli olup bazı kısımları kızarık olabilir.

Vitamin Eksikliğinde Görülen Lekeler:

Özellikle K ve C vitamini eksikliğinde ciltteki mikro kanamalar nedeniyle mor renkli leke oluştuğu gözlenir.

Kabarcıklı Kırmızı Leke (Vaskülit):

Ciltten kabarık kırmızı lekeler vaskülit açısından değerlendirilmelidir. Bu lekelere eşlik eden karın ağrısı, halsizlik ve eklem ağrısı gibi etkiler de görülebilir.

Ağrılı Kırmızı Mor Leke (Kanser Türleri):

Lösemi, lenfoma, bağırsak, mide ve meme kanseri gibi hastalıklar aniden başlayan ağrılı kırmızı mor leke oluşumuna neden olabilir. Bazen kahverengi üzeri kabuk bağlamış lekeler de görülebilir.

Kahverengi Leke (Böbrek Yetmezliği):

Ciltte toprak rengine yakın olan kahverengi lekeler görülürse, buna pullanma, ciltte kuruma ve kaşıntı gibi etkiler de eşlik ederse böbrek yetmezliği değerlendirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüzde Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Ciltteki Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Ciltteki Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Adet Öncesi Kahverengi Leke Kahverengi Akıntının Sebepleri

Adet Öncesi Kahverengi Leke Kahverengi Akıntının Sebepleri

Leke Kapatıcının Etkileri

Leke Kapatıcının Etkileri

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?