Sırtta Kahverengi Leke Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sırtta Kahverengi Leke Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta kahverengi leke; Kahverengi lekeler herkesin kabusudur. Özellikle sıcak yaz aylarında güneşe fazla maruz kalmaktan oluşan lekelerdir. Daha çok sırt bölgesinde rastlanan güneş lekeleri genellikle koyu kahverengi bir lekedir. Yüksek faktörlü koruma sağlayan güneş kremleri ve güneş yağları kullanarak oluşabilecek lekelenmeler büyük oranda engellemek mümkün olabilir. Çoğu kişi tarafından güneşten korunmak deyince sadece evden çıkıldığı zaman ya da denize gidildiğinde korumak gerektiği sanılıyor. Oysa bunu böyle algılamak yanlış bir düşüncedir. Güneşin zararlı ışınlarından her yerde korunmaya ihtiyacı vardır. Korumadığınız taktirde cilt kanserlerine dahi rastlayabilirsiniz. Buda sizin için kötü bir durum.

Bazen sırtta oluşan kahverengi lekeler

Ciddi manada tehdit etmezler. Fakat birtakım kozmetik sorunları sebep olabilir. Hatta bazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyerek bazı psikolojik sorunlara yol açabilir. Ciltte oluşan kahverengi lekeler bir sağlık sorunun göstergesi olmamasına karşı görüntü olarak çoğu insanı rahatsız eder. Buda lekelerden kurtulmak istemelerine neden olur. Sırtta kahverengi lekeler pul-pul beliriyor ise bu lekeler genellikle yaşlılığa bağlı olan lekelenmelerde olabilir. Deri hücrelerinde bulunan melamin birikiminin artması sunucu ile ortaya çıkar. Sırtta kahverengi lekelenmeler genellikle sağlık sorunu olarak algılanmasa da genç yaşlarda görülen insanlarda kahverengi lekeler başka sağlık sorunlarının habercisi olur. Bu sağlık sorunları karaciğer hastalığı olabilir. Eğer 50 yaş altındaysanız ve sırtınızda kahverengi lekeler oluşuyorsa, bu lekeler kalıcıysa mutlaka doktora baş vurun.

Sırtta kahverengi lekenin oluşmasında mantarın etkisi

Mantar enfeksiyonu olabilirsiniz. Cildinizin herhangi bir yerinde birikerek enfeksiyona neden olabilen bir hastalık türüdür. Sırtınızdaki mantarların rengi kahverengi ya da kırmızımsı bir renkte olurlar. Bağışıklık sistemi sorunları, hormonal bozukluklar ve yüksek nem gibi etkenler mantar hastalığının en bilindik sebebidir.

Sırtta Kahverengi Leke Yorumları

soru

Öner

24 Nisan 2024 Çarşamba

Benim sırtımda çok fazla kahverengi ben ve kekeler var. Yaz aylarında havuza ve denize girdiğimde milletin bakışından rahatsız oluyorum. Bu lekeleri lazer ile aldırmamın sağlığıma herhangi bir zararı yada görüntü bozukluğu olur mu?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba, kahverengi ben ve lekelerle ilgili lazer tedavisi genellikle güvenlidir ve yaygın olarak kullanılır. Ancak, herhangi bir tedaviye başlamadan önce bir dermatolog ile görüşüp benlerin iyi huylu olup olmadığını kontrol ettirmeniz önemlidir. Dermatolog, sizin için en uygun tedavi seçeneğini önerecektir. Lazer tedavisi sonrasında ciltte geçici kızarlıklar veya hafif kabuklanma olabilir, ama genellikle ciddi bir yan etki görülmez.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Güncel

Kemikte Leke Belirtileri ve Tedavisi

Kemikte Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Güneş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Güneş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6